Havayolu Taşımacılığı

Havayolu Taşımacılığı

Genel Kargo

Viking Hava Kargo Türkiye’nin önde gelen üretim sektörleri olan tekstilden, sanayi ürünlerine, makine aksam ve parçalarından gemi ve uçak parçalarına, elektronik eşyadan her türlü yedek parça malzemelerine kadar ICAO ve IATA ile Ülke Sivil Havacılık Kurumları tarafından izin verilen ve hava kargo taşıma kurallarına uygun olarak paketlenmiş tüm ürünleri hızlı ve güvenli taşımaktadır.

Ülkemizin ve özellikle yurtdışı uçuş trafiğinin çök büyük bölümünü gerçekleştiren Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve Istanbul Havalimanın’dan yapılan kargo taşımacılığı ile Dünya’nın birçok ülkesine ve farklı destinasyonlara Hava kargo taşınması gerçekleştirmektedir.

Özel Kargolar

Viking Kargo deneyimli ve uzman kadrosuylacanlı havyvanlardan, küçük değerli paketlere, hızlı bozulabilir ürünlerden çiçeklere her türlü kargoyu uygun fiyata uygun havayolu ile taşımaktadır.

 

 

Neden Havayolu Kargo Taşımacılığı?

Hava yolu taşımacılığının temelleri 1903 yılında atılmıştır. O günden bugüne küreselleşen dünya ve serbest piyasa ekonomisi koşullarında katlanarak gelişmeye devam etmekte ve önemi artmaktadır.

Günümüzde uluslararası lojistik alanında hizmet almak isteyen herkesin beklentisi güvenilir, hızlı ve kaliteli hizmet anlayışını benimsemiş havayolu kargo taşımacılığı ilkeleridir.

Havayolu Taşımacılığının Avantajları

  • Diğer taşımacılık yolları ile kıyaslandığında hava taşımacılığının süresi kısadır,
  • Pek çok farklı havayolu şirketinin olması nedeniyle esnek planlama sağlar,
  • Lojistik sisteminin hızlı işlemesi nedeni ile gümrük ve taşıma prosedürleri kolaydır,
  • Oldukça küçük kargoların dahi taşınmasına olanak tanır,
  • Hassas kargoların zararsız taşınabilmesinde büyük rol oynar,
  • Güvenilir ve emniyetlidir,
  • Sigorta primleri diğer taşımacılık seçeneklerine göre daha uygundur,
  • Tüm bunların göz önüne alındığında, aslında hava kargo fiyat aralıkları uygundur.

Havayolu Kargo Taşımacılığının Dezavantajları

Her ne kadar fiyat seçenekleri avantajlarına oranla uygunsa da uçak kargo taşıma maliyetleri yüksek gelebilmektedir.

Hava kargo ile taşımalar tüm yükler için uygun bir taşımacılık şekli olamayabilir, ancak doğru planlama ile çözümler bulunabilir. Özellikle de çok büyük miktarlardaki yüklerin bu taşımacılık sisteminden yararlanmasında zorluklar yaşanılabilir.

Havayolu kargo taşımacılığı iyi bir seçenek olsa da alıcıya iletim ya da deposuna naklinde karayolu taşımacılığı kullanılmaktadır.

Hava Yolu Navlunu Nasıl hesaplanır?

Havayolu Taşımacılığı Neden Tercih Edilmelidir?

Havayolu taşımacılığının en önemli avantajı hızlı olmasıdır. Böylece bozulabilir kargoların piyasa değerlerini korumasını sağlar. Örneğin; medikal malzemeler, bitkiler, et ürünleri, meyve ve sebzeler bir yerden bir yere en kısa sürede ulaştırılmalıdır. Hava taşımacılığı envanter maliyetlerinin azaltılmasını sağlarken; taşıma süreci boyunca etkin bir şekilde iletişimin gerçekleştirilmesine olanak tanır.

Hızlı ve güvenilir olmasının bir diğer avantajı ise, hayvan taşımacılığına müsait bir taşımacılık türü olmasıdır. Çiftlik hayvanları ya da vahşi hayvanlar en verimli şekilde hava kargo ile taşınmaktadır. Diğer taşımacılık türlerine göre hem olabilecek tehlikelere karşı daha emniyetli hem de güvenilirdir.

Yedek parça, acil teslimat gerektiren tekstil ürünleri veya tıbbi malzemeler gibi gün içerisinde teslimatı yapılması gereken güncel ürünler için de oldukça uygun bir taşımacılık yöntemidir.

Altın, mücevher ya da para gibi maddi açıdan değerli olan; bunun yanı sıra önemli evraklar, sanat eserleri gibi ürünlerin taşınmasında da yine en güvenilir taşımacılık yöntemi havayollarıdır.

Havayolları taşımacılığının avantajlarında dile getirdiğimiz gibi sigorta primleri diğer taşıma şekillerine göre nispeten düşüktür. Bunun yanı sıra ambalajlama maliyetleri de bütçe dostudur. Kargolar özenli, düzenli ve disiplinli bir şekilde emniyeti sağlanarak belirli kurallar dahilinde uçaklara yüklenmektedir.

Pek çok işletmenin gününde teslimatını sağlaması gereken ürünleri mevcuttur. Bu ürünler zamanında teslim edilmediğinde ise işletme hem ekonomik hem iş kalitesi hem de saygınlık açısından kayıplar yaşar. Havayolu kargo taşımacılığı motorlar, yedek parçalar ve diğer enerji sistemleri ile ilgili ürünlerin taşınmasında en hızlı yöntemdir.

Havayolları taşımacılığında hassasiyet ön plandadır. Bu yüzden hassas ürünlerin taşınması açısından en ideal taşıma seçeneğidir. Çünkü ürünün sarsıntı neticesi ile çarpma, kırılma ya da herhangi bir hasar alma olasılığı oldukça düşüktür.

Genel olarak havaalanları, ticari merkezlerin yakınlarında konumlandırılır. Bu yüzden yakın konumda bulunan şirketlerin ve işletmelerin akış maliyetleri oldukça düşüktür.

Havayolu Taşımacılığı
hakkında daha fazla bilgi almak için

BİZE ULAŞIN